SMP100LC
Maximum Reverse Leakage Current
2μA
Automotive Standard
No
Product details
Trisil™ for Telecom Equipment Protection, STMicroelectronics
Bidirectional crowbar protection
Low Capacitance
Low Leakage Current
Applications in analogue and digital line cards (xDSL, T1/E1, ISDN)
Transient Voltage Suppressors, STMicroelectronics
Stock information temporarily unavailable.
Standard
5
Standard
5
Technical Document
Specifications
Brand
STMicroelectronicsDiode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
65V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
55V
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Test Current It
5A
Maximum Peak Pulse Current Ippm
100A
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.45mm
Length
4.6mm