RS Stock No.: 532-6521Brand: DisplaytechManufacturers Part No.: 162F-CC-BC-3LP
brand-logo
View all in LCD Monochrome Displays
Technical Document
Specifications
Product Type
LCD Monochrome Display
Display Type
Alphanumeric
Character Matrix
2 x 16
Viewing Area Dimensions
99 x 24 mm
Interface Type
Parallel
Backlight Type
LED
External Depth
11mm
Illumination Colour
White
Background Colour
Blue
External Height
44mm
Minimum Operating Temperature
-10°C
Character Height
9.7mm
External Width
122mm
Maximum Operating Temperature
60°C
Character Width
4.8mm
Standards/Approvals
RoHS
Bezel Included
Yes
Series
162F