Texas Instruments LP2985-28DBVT, 1 Low Dropout Voltage, Voltage Regulator 150mA, 2.8 V 5-Pin, SOT-23
RS Stock No.: 661-3665PBrand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: LP2985-28DBVT
brand-logo
View all in Voltage Regulators
Technical Document
Specifications
Maximum Output Current
150mA
Regulator Type
Low Dropout Voltage
Number of Outputs
1
Output Voltage
2.8 V
Line Regulation
0.014 %/V
Accuracy
±1.5%
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Quiescent Current
0.85mA
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
Output Type
Fixed
Dimensions
2.9 x 1.6 x 1.15mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
1.15mm
Minimum Input Voltage
2.2 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
16 V
Length
2.9mm
Width
1.6mm
Product details
LDO (Low Dropout) Linear Voltage Regulators, 150mA, 2.0V to 2.9V, Texas Instruments
LDO (Low Dropout) Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
Click here to find out more
View all in Voltage Regulators
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Maximum Output Current
150mA
Regulator Type
Low Dropout Voltage
Number of Outputs
1
Output Voltage
2.8 V
Line Regulation
0.014 %/V
Accuracy
±1.5%
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Quiescent Current
0.85mA
Package Type
SOT-23
Pin Count
5
Output Type
Fixed
Dimensions
2.9 x 1.6 x 1.15mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Height
1.15mm
Minimum Input Voltage
2.2 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
16 V
Length
2.9mm
Width
1.6mm
Product details