TE Connectivity SQMB10WB1R0J, 1 Ω 10 W Ceramic Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 180-510Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SQMB10WB1R0J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
SQMB
Packaging
Box
Package/Case
Cement Housed
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Ceramic
Termination Style
Radial
Overall Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Pin Count
2
Overall Width
20mm
Standards/Approvals
RoHS
Overall Height
30mm
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Resistance
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
SQMB
Packaging
Box
Package/Case
Cement Housed
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Ceramic
Termination Style
Radial
Overall Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Pin Count
2
Overall Width
20mm
Standards/Approvals
RoHS
Overall Height
30mm