MS5837-30BA
Maximum Supply Voltage
3.6V
Standards/Approvals
IPC/JEDEC J-STD-020C, JEDEC standard No 78, ISO 6425
Housing Material
Ceramic, Stainless Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-20°C
Country of Origin
Switzerland
Stock information temporarily unavailable.
Production pack (Reel)
50
Production pack (Reel)
50
| Quantity | Unit price |
|---|---|
Technical Document
Specifications
Brand
TE ConnectivityMaximum Pressure Measurement
30bar
Product Type
Pressure Sensor
Pressure Reading Type
Absolute
Minimum Pressure Measurement
0bar
Output Type
Digital
Terminal Type
Solder
Minimum Supply Voltage
1.5V
Response Time
18.08ms
Series
MS5837-30BA
Maximum Supply Voltage
3.6V
Standards/Approvals
Housing Material
Ceramic, Stainless Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-20°C