TE Connectivity 10 Ω Power Film Through Hole Fixed Resistor 100 W 1 % MPT100A10RF
RS Stock No.: 195-5132Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: MPT100A10RF
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Resistance
10Ω
Resistor Type
Power
Power Rating
100W
Packaging
Tube
Tolerance ±
1%
Voltage
700V
Axial/Radial
Radial
Technology
Power Film
Series
MPT
Automotive Standard
No
Package/Case
TO-247
Lead Pitch Radial
10.42mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-65°C
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
No
Width
20.7mm
Length
15.75mm
Height
4.95mm
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Resistance
10Ω
Resistor Type
Power
Power Rating
100W
Packaging
Tube
Tolerance ±
1%
Voltage
700V
Axial/Radial
Radial
Technology
Power Film
Series
MPT
Automotive Standard
Package/Case
TO-247
Lead Pitch Radial
10.42mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-65°C
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
Width
20.7mm
Length
15.75mm
Height
4.95mm
Temperature Coefficient
±50 ppm/°C