TE Connectivity 20 Ω Wirewound Wirewound Resistor 4 W 0.05 % EP4WSS20RJ
RS Stock No.: 272-2527Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: EP4WSS20RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
20Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
4W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
0.05%
Packaging
Ammo Pack
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
15.5mm
Diameter
5.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.7mm
Country of Origin
Thailand
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Resistance
20Ω
Product Type
Wirewound Resistor
Power Rating
4W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
0.05%
Packaging
Ammo Pack
Axial/Radial
Axial
Voltage
500V
Technology
Wirewound
Series
EP
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Length
15.5mm
Diameter
5.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Lead Diameter
0.7mm