RS Stock No.: 171-0809Brand: TDKManufacturers Part No.: ATB3225-75032CT
brand-logo
View all in Chip Baluns
Technical Document
Specifications
Brand
TDK
Unbalance Impedance
75Ω
Product Type
Balun Transformer
Balance Impedance
750Ω
Maximum Insertion Loss
2dB
Mount Type
Surface
Pin Count
6
Maximum Frequency
100MHz
Minimum Frequency
5MHz
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
3.2mm
Height
2.3mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
2.5mm
Series
ATB
Country of Origin
Japan
Product details
TDK Balun Transformers SMD, ATB Series
Chip balun transformer ATB3225 series have low insertion loss and good balance parameters
The case sizes is smaller than conventional baluns
The frequency band width for ATB3225-75011CT is 5 to 200MHz, for ATB3225-75032CT is 5 to 100MHz, and for ATB3225-75034CT is 1 to 100MHz