SICK ACS/ACM36 Series Absolute Absolute Encoder 33V, 2979 ppr ppr, Analogue Signal, Solid Type, 6 mm Shaft
Technical Document
Specifications
Brand
SickProduct Type
Absolute Encoder
Encoder Technology
Absolute
Pulses Per Revolution
2979ppr
Series
ACS/ACM36
Maximum Revolutions
3000rpm
Output Signal Type
Analogue
Shaft Type
Solid
Shaft Diameter
6mm
Interface Type
Analogue
Terminal Type
Cable
IP Rating
IP65
Maximum Supply Voltage
33V
Minimum Operating Temperature
-30°C
Overall Height
36mm
Overall Width
36mm
Standards/Approvals
EN 61000-6-2, EN 61000-6-4
Maximum Operating Temperature
80°C
Mount Type
Full Shaft
Country of Origin
Germany
Brand
SickProduct Type
Absolute Encoder
Encoder Technology
Absolute
Pulses Per Revolution
2979ppr
Series
ACS/ACM36
Maximum Revolutions
3000rpm
Output Signal Type
Shaft Type
Solid
Shaft Diameter
6mm
Interface Type
Terminal Type
Cable
IP Rating
IP65
Maximum Supply Voltage
33V
Minimum Operating Temperature
-30°C
Overall Height
36mm
Overall Width
36mm
Standards/Approvals
EN 61000-6-2, EN 61000-6-4
Maximum Operating Temperature
80°C