Schmersal IFL 15-30-10STP Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP IFL 30V 15 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 282-6395Brand: SchmersalManufacturers Part No.: IFL 15-30-10STP
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
100mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Connector
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Brass
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
DIN VDE 0660-208, EN IEC 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
10Hz
Shielding
Unshielded
Series
IFL
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
100mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Connector
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Brass
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
10Hz