RS PRO Phillips, PH3 Tip, 150 mm Blade, VDE/1000V
RS Stock No.: 252-999Brand: RS PRO
brand-logo
View all in Screwdrivers
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Tip Type
Phillips
Tip Size
PH3
VDE/1000V Approved
Yes
Blade Length
150 mm
Handle Material
PP; TPR
Blade Material
Chrome Vanadium Steel
Blade Finish
Black Phosphate
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
RS Pro Screwdriver, Insulated, VDE
Our range of Insulated Screwdrivers are designed to protect you from up to 1000 V. An excellent choice for both electrical and industrial engineering applications.
Features and Benefits
Tested to 10kV, suitable for use up to 1000Vac
Manufactured to EN 60900 (BS EN 60900)
Heat treated chrome vanadium blades
You may be interested in
RS PRO
View all in Screwdrivers
Stock information temporarily unavailable.
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Tip Type
Phillips
Tip Size
PH3
VDE/1000V Approved
Yes
Blade Length
150 mm
Handle Material
PP; TPR
Blade Material
Chrome Vanadium Steel
Blade Finish
Black Phosphate
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Features and Benefits