Renesas Electronics X9C503SZ Digital Potentiometer 50 kΩ Linear 8-Pin SOIC
RS Stock No.: 263-6973Brand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: X9C503SZ
Resistance
50kΩ
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Series
X9C503SZ
Resistance
50kΩ
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C