Renesas Electronics X9C103SIZ Digital Potentiometer 100-Position 10 kΩ Linear 1-Channel 8-Pin SOIC
RS Stock No.: 921-5548PBrand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: X9C103SIZ
Resistance
10kΩ
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
1
Mount Type
Surface
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Minimum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
5mm
Height
1.5mm
Series
X9C10
Automotive Standard
No
Product details
Digital Potentiometer, Intersil
Each (Supplied in a Tube) (Exc. Vat)
Each (Supplied in a Tube) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Resistance
10kΩ
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
1
Mount Type
Surface
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Minimum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
5mm
Height
1.5mm