Renesas Electronics R7FS7G27G3A01CFC#AA0, 32 bit ARM Cortex M4, Renesas Synergy S7 Microcontroller, 240 MHz, 3MB FLASH,
RS Stock No.: 192-8163Brand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: R7FS7G27G3A01CFC#AA0
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
Renesas Synergy S7
Package Type
LQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
176
Device Core
ARM Cortex M4
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
3MB
Maximum Clock Frequency
240MHz
RAM Size
640kB
Maximum Supply Voltage
3.6V
DACs
2 x 12 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
6
Maximum Operating Temperature
105°C
Height
1.4mm
Length
24.1mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2.7V
Instruction Set Architecture
DSP
Automotive Standard
No
ADCs
21 x 12 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
China
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Product Type
Microcontroller
Series
Renesas Synergy S7
Package Type
LQFP
Mount Type
Surface
Pin Count
176
Device Core
ARM Cortex M4
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
3MB
Maximum Clock Frequency
240MHz
RAM Size
640kB
Maximum Supply Voltage
3.6V
DACs
2 x 12 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
6
Maximum Operating Temperature
105°C
Height
1.4mm
Length
24.1mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
2.7V