Recom Embedded Switch Mode Power Supply (SMPS), RAC40-12SA, 12V dc, 3.333A, 40W, 1 Output, 90 → 264V ac Input
Price on Asking
Stock information temporarily unavailable.
You may be interested in
TRACOPOWER Switching Power Supply, TML 40112 12V dc, 3.33A, 40 W, Input 90 V dc, 100V ac to 264V acBrand: TRACOPOWER
Technical Document
Specifications
Brand
RecomOutput Voltage
12V dc
Output Current
3.333A
Power Rating
40W
Number of Outputs
1
Input Voltage
90 → 264V ac
Mounting Type
Encapsulated
Package Type
Encapsulated
Length
89mm
Width
63.5mm
Depth
27mm
Efficiency
83%
Minimum Temperature
-25°C
Weight
280g
Maximum Temperature
+70°C
You may be interested in