Phihong Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, PSA120-240, 24V dc, 5A, 120W, 1 Output, 100 → 240 V ac, 90
RS Stock No.: 706-7353Brand: PhihongManufacturers Part No.: PSA120-240
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Brand
Phihong
Output Voltage
24V dc
Output Current
5A
Power Rating
120W
Number of Outputs
1
Input Voltage
100 → 240 V ac, 90 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Open Frame
Length
127mm
Width
50.8mm
Depth
21.4mm
Efficiency
78%
Minimum Temperature
0°C
Weight
135g
Maximum Temperature
+50°C
Country of Origin
China
Product details
75W to 120W Open Chassis Power Supply, Single Output PSA120 Series
3” x 5” footprint
Low cost
Leakage current 3.5mA maximum at 264Vac
Low profile fits 1U height requirement
Over voltage and short circuit protection
Zero minimum load
EMI compliance to EN 55022 class B and FCC class B
For suitable mating connector housings see stock No 670-5180 And 670-5177
Approvals
cUL/UL
You may be interested in
RS PRO, 20A
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
You may be interested in
RS PRO, 20A
Technical Document
Specifications
Brand
Phihong
Output Voltage
24V dc
Output Current
5A
Power Rating
120W
Number of Outputs
1
Input Voltage
100 → 240 V ac, 90 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Open Frame
Length
127mm
Width
50.8mm
Depth
21.4mm
Efficiency
78%
Minimum Temperature
0°C
Weight
135g
Maximum Temperature
+50°C
Country of Origin
China
Product details
3” x 5” footprint
Low cost
Zero minimum load
Approvals
cUL/UL
RS PRO, 20A