Pepperl + Fuchs NEN10-12GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP 3V 10 mm 30 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
General Purpose, IEC 60947-5-2:2007, EN 60947-5-2:2007, cULus Listed
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
600Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
60mm
IP Rating
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
10mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Mild Steel
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
Depth
12mm
Maximum Switching Frequency
600Hz
Shielding
Shielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
Supply voltage 10 to 30Vdc