Panasonic 470 μF Capacitor 35 V dc, Surface Solder - EEVTG1V471UQ 200
RS Stock No.: 867-5589Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVTG1V471UQ
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
800mA
Leakage Current
164.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
120mΩ
Series
TG
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Package/Case
200
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
800mA
Leakage Current
164.5μA
120mΩ
Series
TG
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
Features & Benefits:
Low ESR (low temperature)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C