Panasonic 10000μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - EEUHD1A103
RS Stock No.: 744-1984Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUHD1A103
Capacitance
10000µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
<=0.01 CV or 3 μA @ 2 min
Tolerance
±20%
Series
HD RADIAL
Ripple Current
1.89A
Product details
HD Series Panasonic
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
10000µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
<=0.01 CV or 3 μA @ 2 min
Tolerance
±20%
Series
HD RADIAL
Ripple Current
1.89A