Panasonic 5600 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFS1A562L Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
0.19%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
5600μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Polarity
Polar
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
0.19%