Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFR1V122 Radial Lead
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
Select packaging type
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
0.12%
Product details
FR Series 35 V to 63 V