Panasonic 1000 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E102B Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
500μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
500μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%