Panasonic 150 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1H151 Radial Lead
Capacitance
150μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
75μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
Select packaging type
Capacitance
150μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
75μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V