Panasonic 1000 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFM1A102L Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V