Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFK1C472S Radial Lead
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Series
FK Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
752μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
Low ESR
High reliability
Long life
High ripple current
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Series
FK Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
752μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V