Panasonic 180 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFC1J181 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0978Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1J181
Capacitance
180μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
147mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic 180 μF Through Hole Polymer Capacitor, 20 V dc
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
180μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
147mΩ
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
Applications