Panasonic 390μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - EEUFC1H391
RS Stock No.: 315-0883Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1H391
Capacitance
390µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
63mΩ
Series
FC Radial
Ripple Current
1.48A
Leakage Current
3 μA
PRICED TO CLEAR
Yes
Product details
FC Series 330μF - 680μF
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
390µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000h
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
63mΩ
Series
FC Radial
Ripple Current
1.48A
Leakage Current
3 μA
PRICED TO CLEAR
Yes
Product details
FC Series 330μF - 680μF