Panasonic 68μF Aluminium Electrolytic Capacitor 450V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2W680
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.8A
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
Polar
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 68 μF Capacitor 450 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
68µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.8A
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
Polar
Product details
EE Series
High ripple current
Excellent endurance
Low impedance
Applications