Panasonic 330 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUEB1E331 Radial Lead
RS Stock No.: 172-4107Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEB1E331
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
82.5μA
Tolerance
±20 %
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
EB(A) Series
Long life
High ripple current
High reliability
Radial lead
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
EU REACH, EU RoHS, IATF, ISO
Leakage Current
82.5μA
Tolerance
±20 %
Series
EB(A)
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%