Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFT1E471AP 500
RS Stock No.: 729-6251Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFT1E471AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
117.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FT High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Leakage Current
117.5μA
80mΩ
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%