Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V221GP
RS Stock No.: 727-1032Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V221GP
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK High Endurance Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Surface Mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%