Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V100UR 2000
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
Leakage Current
3.5μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.35Ω
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
2000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
Leakage Current
3.5μA
1.35Ω
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%