Panasonic 680 μF Capacitor 50 V dc, Surface Solder - EEEFK1H681AM 0125
RS Stock No.: 109-3186Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H681AM
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
Equivalent Series Resistance ESR
73mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Low ESR
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
19mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.6A
73mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.12%