Panasonic 330 μF Capacitor 10 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1A331P
RS Stock No.: 249-1264Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1A331P
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.19%
Country of Origin
Japan
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.19%