Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 10 V dc, Surface - EEEFK1A221AP Surface Mount
RS Stock No.: 287-491Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1A221AP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface
Packaging
Tape
Height
9.5mm
Polarity
Polar
Length
18mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface
Packaging
Tape
Height
9.5mm
Polarity
Polar
Length
18mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Surface Mount
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %