Panasonic 220μF Electrolytic Capacitor 25V dc, Surface Mount - EEEFC1E221AP
RS Stock No.: 708-5865PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1E221AP
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
670mA
Product details
FC High Temperature Reflow Series
Low impedance
Surface Mount
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
25V dc
Mounting Type
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 10.2mm
Height
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
FC SMD
Polarised
Polar
Ripple Current
670mA