Panasonic 22 μF Capacitor 250 V dc, Radial, Through Hole - ECA2EHG220 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4672Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2EHG220
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
340μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
340μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%