Panasonic 4.7 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - ECA2AHG4R7 Radial Lead
RS Stock No.: 108-4105Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2AHG4R7
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
4.7μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%