Panasonic 2.2μF Electrolytic Capacitor 100V dc, Through Hole - ECA2AAM2R2X
RS Stock No.: 865-0511Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2AAM2R2X
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2.2µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AMX
Ripple Current
30mA
Tolerance
± 20%
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
2.2µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Series
AMX
Ripple Current
30mA
Tolerance
± 20%
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%