Panasonic 680 μF Solid Capacitor 2.5 V dc, Surface Mount - 2R5SVPT680MX 1000
RS Stock No.: 223-7711Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 2R5SVPT680MX
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
6.6mm
Polarity
Polar
Length
6.4mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
3.5A
Leakage Current
850μA
Equivalent Series Resistance ESR
16mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
6.6mm
Polarity
Polar
Length
6.4mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
3.5A
Leakage Current
850μA
16mΩ
Series
SVPT
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
0.12%