onsemi LP2951ACD-3.3G, 1 Low Dropout Voltage, Voltage Regulator 100mA, 3.3 V 8-Pin, SOIC
RS Stock No.: 785-6875PBrand: onsemiManufacturers Part No.: LP2951ACD-3.3G
brand-logo
View all in Voltage Regulators
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Maximum Output Current
100mA
Regulator Type
Low Dropout Voltage
Output Voltage
3.3 V
Number of Outputs
1
Line Regulation
0.1 %
Accuracy
1%
Load Regulation
0.1 %
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Package Type
SOIC
Quiescent Current
75µA
Pin Count
8
Reference Voltage
1.27V
Output Type
Fixed
Dimensions
5 x 4 x 1.5mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
30 V
Height
1.5mm
Length
5mm
Width
4mm
Product details
Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulators, Up to 120mA, ON Semiconductor
LDO (Low Dropout) Linear Voltage Regulators, ON Semiconductor
Click here to find out more
View all in Voltage Regulators
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Brand
onsemi
Maximum Output Current
100mA
Regulator Type
Low Dropout Voltage
Output Voltage
3.3 V
Number of Outputs
Line Regulation
0.1 %
Accuracy
1%
Load Regulation
0.1 %
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Package Type
SOIC
Quiescent Current
75µA
Pin Count
8
Reference Voltage
1.27V
Output Type
Fixed
Dimensions
5 x 4 x 1.5mm
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
30 V
Height
1.5mm
Length
5mm
Width
4mm
Product details