onsemi 30C02CH-TL-E NPN Transistor, 700 mA, 30 V, 3-Pin CPH
RS Stock No.: 792-5189PBrand: onsemiManufacturers Part No.: 30C02CH-TL-E
brand-logo
View all in Bipolar Transistors
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Transistor Type
NPN
Maximum DC Collector Current
700 mA
Maximum Collector Emitter Voltage
30 V
Package Type
CPH
Mounting Type
Surface Mount
Maximum Power Dissipation
700 mW
Transistor Configuration
Single
Maximum Collector Base Voltage
40 V
Maximum Emitter Base Voltage
5 V
Maximum Operating Frequency
540 MHz
Pin Count
3
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Dimensions
2.9 x 1.6 x 0.9mm
Country of Origin
China
Product details
General Purpose NPN Transistors, up to 1A, ON Semiconductor
Standards
Manufacturer Part Nos with S or NSV prefix are automotive qualified to AEC-Q101 standard.
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Brand
onsemi
Transistor Type
NPN
Maximum DC Collector Current
700 mA
30 V
Package Type
CPH
Mounting Type
Surface Mount
Maximum Power Dissipation
700 mW
Transistor Configuration
Single
Maximum Collector Base Voltage
40 V
Maximum Emitter Base Voltage
5 V
Maximum Operating Frequency
540 MHz
Pin Count
3
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Dimensions
2.9 x 1.6 x 0.9mm
Country of Origin
China
Product details