Omron E2E-X16MB3D18-M1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 PNP E2E-NEXT 30V 50 mm 30 V dc 16 mA
Thread Size
M18
Length
55.3mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Brass
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
CFRP, Steel, Aluminium
Maximum Detection
50mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
24mm
Maximum Switching Frequency
400Hz
Shielding
Unshielded
Series
E2E-NEXT
Thread Size
M18
Length
55.3mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Brass
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
CFRP, Steel, Aluminium
Maximum Detection
50mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
RoHS
Depth
24mm
Maximum Switching Frequency
400Hz