Omron E2E-X16MB1T18 5M Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 PNP E2E 16 mm 30 V dc 50 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55.3mm
IP Rating
IP69K, IP67, IP67G
Terminal Type
Connector
Mount Type
Non-Flush
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
16mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
200Hz
Shielding
Unshielded
Series
E2E
Output Type
PNP
Country of Origin
China
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Omron
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
55.3mm
IP Rating
IP69K, IP67, IP67G
Terminal Type
Connector
Mount Type
Non-Flush
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
16mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
No
Maximum Switching Frequency
200Hz