Nichicon 2200μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - UBT1A222MHD8
RS Stock No.: 762-1641Brand: NichiconManufacturers Part No.: UBT1A222MHD8
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2200µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
12.5 x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+125°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
4 μA
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
33mΩ
Series
BT
Ripple Current
1750mArms
Product details
BT Series High Temperature (PET Sleeve)
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
2200µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
12.5 x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+125°C
Lifetime
10000h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
4 μA
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
33mΩ