NIC Components 10μF Electrolytic Capacitor 50V dc Through Hole - NRSZ100M50V5X11F
RS Stock No.: 737-4207PBrand: NIC ComponentsManufacturers Part No.: NRSZ100M50V5X11F
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2500h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
110mA
Leakage Current
5 μA
Tolerance
±20%
Series
NRSZ
Equivalent Series Resistance
1.7Ω
Country of Origin
China
Product details
NRSZ Series
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
10µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
5 (Dia.) x 11mm
Height
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2500h
Lead Pitch
2mm
Ripple Current
110mA
Leakage Current
5 μA
Tolerance
±20%
Series
NRSZ
Equivalent Series Resistance
1.7Ω