Microchip PIC16F84-10/P, 8 bit PIC, PIC16F8X Microcontroller, 10 MHz, 1.75kB FLASH, 18-Pin PDIP
RS Stock No.: 331-4633Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC16F84-10/P
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F8X
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
18
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
RS232
Program Memory Size
1.75kB
Maximum Clock Frequency
10MHz
RAM Size
68bit
Maximum Supply Voltage
6V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
13
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.43mm
Length
22.86mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC16F83/84 8-Bit Flash Microcontrollers
Microchips PIC16F84 are brilliantly powerful microcontrollers. PIC16F84 execute instructions ever 200 nanoseconds and are blazingly easy to program with 33-word instructions. This microcontroller comes in a PDIP package size with 18 pins. Not to mention, the PIC16F84 has as baseline of 33 instructions and 2 stack levels. This device is a brilliant microcontroller and suits a wide variety of applications.
Features:
  • 200 Nanoseconds instruction execution
  • 33 Instructions with 2 level deep hardware stack
  • 12-bit wide instructions
  • 8-bit wide data path
  • 8-bit timer and watchdog timer
  • In-circuit debugging
  • Direct, indirect and relative addressing modes
  • 20MHz clock speed on DC
  • Flash program memory
Applications:
  • High speed automotive
  • Appliance motor control
  • Low power transmitters and receivers
Need additional accessories?
  • PICkit debugger & programmer – 171-7762
  • MPLAB Debugger & programmer – 134-9645
  • 8-pin Microcontroller Development board – 904-8430
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F8X
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
18
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
RS232
Program Memory Size
1.75kB
Maximum Clock Frequency
10MHz
RAM Size
68bit
Maximum Supply Voltage
6V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
13
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.43mm
Length
22.86mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
0 bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
Features:
  • 12-bit wide instructions
  • 8-bit wide data path
  • In-circuit debugging
  • 20MHz clock speed on DC