Microchip 1200 V 30 A Schottky Barrier Schottky TO-247 MSC030SDA120BCT
RS Stock No.: 241-2095Brand: MicrochipManufacturers Part No.: MSC030SDA120BCT
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Product Type
Schottky Barrier
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-247
Maximum Continuous Forward Current If
30A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
1200V
Series
MSC0
Rectifier Type
Schottky
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
75A
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Schottky Barrier
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-247
30A
1200V
Series
MSC0
Rectifier Type
Schottky
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
75A
Maximum Operating Temperature
175°C