MCP41100
Automotive Standard
No
Product details
MCP41xxx/42xxx Digital Potentiometers
Digital Potentiometer - Microchip
Stock information temporarily unavailable.
Each (Supplied in a Tube) (Exc. Vat)
Each (Supplied in a Tube) (inc. VAT)
Production pack (Tube)
25
Production pack (Tube)
25
Technical Document
Specifications
Brand
MicrochipProduct Type
Digital Potentiometer
Resistance
100kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
800 ppm/°C
Memory Type
Volatile
Number of Pots per Package
1
Mount Type
Surface
Interface Type
Serial-SPI
Package Type
SOIC
Minimum Supply Voltage
3.3V
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
4.9mm
Height
1.25mm