Infineon TD280N18SOFHPSA1, Thyristor Module 1800 V 9000 A, 280 A 150 mA 1.77 V 7-Pin
RS Stock No.: 217-7211PBrand: InfineonManufacturers Part No.: TD280N18SOFHPSA1
brand-logo
View all in Thyristors
Technical Document
Specifications
Rated Average On-State Current Irms
280A
Product Type
Thyristor Module
Repetitive Peak Reverse Voltage VDRM
1800V
Surge Current Rating
9000A
Maximum Gate Trigger Current Igt
150mA
Pin Count
7
Maximum Gate Trigger Voltage Vgt
2V
Maximum Holding Current Ih
150mA
Maximum Operating Temperature
130°C
Standards/Approvals
No
Series
TT280N18SOF
Repetitive Peak Off-State Current
30mA
Peak On-State Voltage
1.77V
Automotive Standard
No
Click here to find out more
View all in Thyristors
Stock information temporarily unavailable.
Each (Supplied in a Tray) (Exc. Vat)
Each (Supplied in a Tray) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
280A
Product Type
Thyristor Module
1800V
Surge Current Rating
9000A
150mA
Pin Count
7
2V
Maximum Holding Current Ih
150mA
Maximum Operating Temperature
130°C
Standards/Approvals
Series
TT280N18SOF
30mA
Peak On-State Voltage
1.77V